piątek, 6 stycznia 2017

TolerancjaDziś chciałbym napisać o temacie, który w ostatnich czasach widnieje we wszelkich medialnych i społecznych forach. Czasem aż trudno uwierzyć, że w przeliczeniu na wszystkich ziemian garstka oszołomów w pseudo religijnej wojnie doprowadziła do ogólnej fobii, a w konsekwencji nagonce na ludzi, którzy chcą spokojnie i uczciwie żyć. Trudno uwierzyć, że największe mocarstwa nie potrafią dać sobie rady z tym złem. Dokąd to zmierza? Strach jest tak duży, że każdy narodowościowo odmienny staje się podejrzanym, potencjalnym zagrożeniem. Szkoda mi tych ludzi, których szykanuje się za czyny tych, których obrzydliwe i niezrozumiałe dla cywilizowanego świata czyny są nagłaśniane każdego dnia. Czy naprawdę chodzi tu o religię czy jakąś wyższą ideologię… a może tylko o pieniądze i rodzaj sławy? Chyba żadna normalna religia nie wzywa do wojny i mordu.
Myślę, że pomimo wielu niewinnych ofiar jest to przede wszystkim wojna psychologiczna oparta na sianiu strachu z krypto biznesem w tle. Handel bronią i kosmiczne kwoty wydawane przez wszystkie państwa na uzbrojenie musi być czymś uzasadnione. W końcu wojna to podaż i popyt na wszelką broń oraz najlepszy sposób na testowanie nowych technologii.  Wybuchy, zamachy, egzekucje, walka z terroryzmem to temat numer jeden… i jest podsycany sukcesywnie. Obawiam się, że dziś medialny szum wokół tych zdarzeń stał się okrutnym i najłatwiejszym sposobem na wrycie się w pamięć historii. Nie chodzi mi tylko o ludzi z inną karnacją skóry i odmienną wiarą… aż nadto mamy wiadomości o zbrodniach i tragediach z udziałem rodaków. Staje się to tak powszednie, że oprawcy chcąc zaszokować opinię publiczną wymyślają coraz gorsze metody. Chyba już nigdzie nie można czuć się bezpiecznie. Oburzenie, strach, nienawiść z obu stron płodzi ograniczonych umysłowo rasistów z zasobem nieprzewidywalnej agresji. Nie mogę zrozumieć jak można wyżywać się fizycznie i psychicznie na kimś, kto nie zrobił nikomu nic złego. Wrzucanie wszystkich do jednego worka nie jest zbyt mądre. Nie każdy muzułmanin jest terrorystą, nie wszyscy popierają radykalne rządy, nie wszyscy umniejszają rolę kobiet w społeczeństwie i nie wszyscy chcą ograniczać im prawa. Wielu z nich ma nasze obywatelstwo, poślubiło polskie dziewczyny, prowadzi uczciwe interesy od wielu lat w naszym kraju np. w powszechnie odwiedzanej gastronomi… no, kto nie lubi czasem wtrząchnąć pysznego kebsa?? Nikomu się nie narzucają, nie wadzą, więc skąd bierze się taki Ełk?? Sami jesteśmy obywatelami świata i żyjąc na obczyźnie chcemy być równi rdzennym mieszkańcom… czyż nie?? Nie lubimy gdy obdarowują nas stereotypem złodziei i pijaków. Oburzamy się, gdy ktoś skrzywdzi za granicą naszego rodaka, więc nie bądźmy bierni na takie sytuacje. Może gdyby ktoś z obecnych w tym miejscu wezwał policę to niesforny młody człowiek żyłby do dziś, a pracownik kebabu nadal robiłby dobre jedzenie. Wielu ludzi nie wytrzymałoby takich szykan i obelg… Szkoda, że wiara, kolor skóry i inny język potrafi budzić tak skrajne emocje i znieczulicę. Nie usprawiedliwiam samego czynu, bo kara musi być ze względu na tragiczny finał, ale też nie zgadzam się na zrzucanie całej winy na żyjącą ofiarę zajścia.
Znam osobiście kilku obcokrajowców o ciemnej karnacji i każdy z nich w moim odczuciu jest miłym i ciekawym człowiekiem. Jakie to smutne, że żyjąc na tej samej planecie nie potrafimy traktować się i szanować jak jeden wielki naród ZIEMIAN. Czy kiedyś się to zmieni?? Obawiam się niestety, że dopóki rządzi nami ekonomia oraz terytorialna przynależność to zawsze będą niesnaski i roszczenia. No chyba, że stworzy się coś co nas wszystkich zbliży… a, podobno nic tak nie jednoczy jak wspólny wróg… tylko ufoludków brak :)
Kiedy emigrujemy czy jedziemy odpocząć do innego kraju oczekujemy akceptacji i miłego traktowania, a sami…?? Traktuj bliźnich tak jak chcielibyśmy być traktowani, a w każdym zakątku naszego globu będziemy czuć się jak u siebie. Zawsze fascynowały mnie różne kultury, obyczaje, jedzenie… czy odmienność nie jest ciekawa? Jest!! Zamiast niszczyć ją pielęgnujmy, bo dzięki temu nasze życie nie jest tak monotonne!! Amen!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz