piątek, 30 grudnia 2016

WędrówkaDzisiejszy post trąci małą herezją (przynajmniej według niektórych)… temat kręci mi się w głowie po obejrzeniu pewnego filmu. Póki, co nie piętnują jeszcze za luźne myśli, inkwizycja nie ściga, więc pozwolę sobie troszkę rozbujać fantazje.
Religia, czyli wiara w byt wyższy, życie duchowe to cześć wspólna każdej, nawet mało rozwiniętej cywilizacyjnie kultury. Oczywiście jest kilka różnic pomiędzy religiami… nawet chrześcijaństwo ma kilka dogmatów w zależności od odłamu. Imię Boga, różni święci, obrzędy, odmienne spojrzenie na życie po życiu… wszystko jednak opiera się na wszechmocnej istocie, która ma piecze nad wszystkim, na kontynuacji istnienia w innej formie niż cielesne. Bezwzględny niebyt wraz z ostatnim oddechem odbiera sens dużej części naszych poczynań w życiu doczesnym. Trudo przyjąć do wiadomości, że nasze ja… charakter, sumienie, uczucia, pomysły, rozważania, pasje to tylko zbiór impulsów elektrycznych w układzie nerwowym i chemiczne procesy przenoszone przez magistralę układu krwionośnego. Czy stąd wzięła się nieśmiertelna dusza zwana również energią?
Mamy nadzieję, że nie jest to tylko marzenie i próba pokonania strachu przed nicością… tęsknotą za odchodzącymi bliskimi. Przejście duszy w lepsze miejsce gdzie rządzi istota o nieskończonej dobroci, miejsce bez trosk, bólu… za to pełne miłości i błogiego bezpieczeństwa… hmmm utopia czy fakt? Teoria o tyleż nienamacalna, co piękna i kusząca.  Nasza religia każe bezgranicznie wierzyć, że to prawda, ale rozważmy choćby teoretycznie, że zamiast wiecznego pobytu w niebie po zakończeniu jednego życia przechodzimy w drugie rodząc się na nowo.
Tak, piszę tu o reinkarnacji lub karmie… wbrew pozorom te pojęcia troszkę się różnią. Pisząc w skrócie reinkarnacja to powrót do fizycznego życia… można wrócić, jako roślina, zwierzę, owad lub człowiek. Wraz z doświadczeniem dusza może decydować, jaką drogę czy formę rozwoju obierze w następnym wcieleniu. Karma to jakaś kontynuacja lub konsekwencja poczynań w życiu poprzednim. Oczywiście jest w tym jakaś logika i Boży palec, który na początku ukierunkowuje rozwój duszy.
Wierzy w to mnóstwo ludzi wyznających Hinduizm, Buddyzm, muzułmanie w odnodze sufickiej, a nawet odłamy wczesnego chrześcijaństwa np. gnostyckie i mestorianizm dopuszczały elementy reinkarnacji.
Dobrze… zatem do rzeczy... Moje rozważania skupiły się na pewnych cechach ludzkich i teoretycznych założeniach, że jednak ludzka dusza wraca do naszego świata.
Jak wszyscy wiemy Bóg każdego z nas obdarzył niepowtarzalnym podpisem znajdującym się na opuszkach palców lub wzorze siatkówki oka. Te oryginalne cechy już od dawna wykorzystuje się do poszukiwania ludzi lub tworzenia w 100% niepodrabialnych i niemożliwych do zgubienia identyfikatorów biometrycznych, biologicznych dokumentów.
Ewidencja tych osobniczych cech rośnie każdego dnia np. przy wyrabianiu paszportów lub skanowaniu w portach lotniczych, gdy przekraczamy granicę. Rozbudźmy fantazję i przypuśćmy, że te szczególne wzory to taki Boży chip, który pozwoli ponad wszelką wątpliwość namierzyć nowe wcielenie osoby zmarłej. Przeszukanie nawet bardzo rozbudowanej bazy danych i porównanie wyników już dziś nie nastręcza większych problemów. Cóż… globalna sieć internetowa daje różne możliwości, a osób niekorzystających z niej jest niewiele.
Takie odkrycie przewróciłoby świat do góry nogami… niestety miałoby to zarówno dobre jak i złe strony. Zapewne łatwiej byłoby pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby, ale szacunek do własnego i cudzego życia byłby mocno zachwiany. Poszukiwanie lepszego bytu, ucieczka przed odpowiedzialnością skutkowałaby ogromnym odsetkiem samobójstw. Rosnące jak grzyby po deszczu instytucje reklamująca się niemal boską skutecznością w przeszukiwaniu ewidencji powracających dusz… banki pamięci i fortuny dla zidentyfikowanych… Forma dziedziczenia majątku zmieniłaby kierunek… marności obecnego życia mogłyby przejść na kolejne za x lat. Przykładów wiele… pewnie skutkowałoby to globalną zmianą prawa, może jakiś szczególny kodeks etyki dotyczący doczesnego i przyszłego wcielenia… Z jednej strony brzmi to wręcz fantastycznie, ale biorąc pod uwagę udokumentowane przypadki dzieci, które mówiły bardzo szczegółowo o „poprzednim życiu”… lub wspomnienia dorosłych osób wydobyte podczas regresji hipnotycznej?? Terapeutyczna metoda hipnozy pozwala cofnąć się do pamięci z wczesnego dzieciństwa, o dziwo czasem trafiała na pamięciowe ślady, które wykraczały poza granice obecnego życia tego człowieka. Skąd u ludzi podświadome poczucie bycia inną osobą oraz posiadanie tak szczegółowej wiedzy?? Niewiarygodne, ale ludzie w to wierzą od stuleci z jakiegoś powodu.
Wedle dzisiejszej wiedzy cechy fizyczne każdego z nas są dziedziczone, czyli biorą się z połączenia genów mamy i taty. Ten genetyczny zlepek w dużej mierze wpływa na nasz charakter, inteligencję lub talent. Wpływ na to ma również środowisko, w jakim się dorasta, dostęp do nauki, zainteresowania i indywidualne predyspozycje, zaangażowanie rodziców w rozwój umysłowy dziecka, sposób wychowania… istna ruletka zdarzeń i przypadków w praktyce przewidzieć się nie da. To dosyć logiczne… choć nasza religia snuje teorie, że przychodzimy na świat z góry zapisanym życiorysem, że wszechmogący Bóg wie nawet ile mamy włosów na głowie. Trochę to przypomina kopiec mrowiska ze społeczeństwem zaprogramowanych na poszczególne czynności jednostek. Na szczęście dopuszcza się też pojęcie „wolnej woli”, która pozwala mieć własne ambicje, indywidualność oraz obrać kierunek własnego życia. Jest ona wspólna dla wszystkich ludzi i bez względu na wiarę lub jej brak określa każdego z nas… myślę, że warto być dobrym ziemianinem nie tylko dla rajskiego życia, karmy czy lepszego wcielenia
Póki co niewidzialne jest niewidzialnym, niewiadome niewiadomym, karma i odradzanie to również wiara, a nie naukowy fakt. Jeśli jednak jest co po… lepiej dbać by była to możliwie najlepsza alternatywa :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz