środa, 6 stycznia 2021

Rehabilitacja cd.


 
Określenie osoba niepełnosprawna tyczy się wszystkich nas, których zdrowie wprowadza czasowe lub trwałe ograniczania w normalnym funkcjonowaniu. Osoba ze złamanym palcem będzie nosić to miano do odzyskania pełnej formy.
 
Stan, którego tak się boimy jest wbrew pozorom bardzo powszechny i trzeba je trochę „oswoić”. Żyjemy w czasach, które pozwalają dosyć dobrze funkcjonować nawet z dużymi ograniczeniami wynikłymi z niepełnosprawności.

Mobilność wydaje się w tym kluczowa, a więc w pierwszej kolejności przyjrzymy się temu tematowi. 
 
Jeśli sprawa mobilności wymaga jedynie rehabilitacji potrzebny jest tylko czas i cierpliwość, aby osiągnąć cel. Postać rzeczy zmienia się, gdy potrzebujemy dodatkowego wyposażenia. Taka potrzeba wymaga możliwie szybkiego działania, bo lepiej wykorzystać czas np. na powrót do aktywnego życia. Pomoże nam w tym w dużej części właściwy sprzęt.
 
Doświadczenie nauczyło mnie, że sprzęt, który zmierzamy nabyć powinien być po pierwsze bezpieczny, po drugie dobrze przystosowany do obecnych potrzeb. Przykład – zakup nawet najdroższego sportowego wózka manualnego osobie, która ma niesprawne ręce nie przyniesie żadnych korzyści. Wózek elektryczny sterowany joystickiem lub ustami pozwoli już wyjść z domu. Wybór jest prosty – albo jedziesz sam, albo cię pchają!! Na sportowy wózek bardzo często przychodzi właściwy czas i wtedy rozglądamy się za sprzętem tego typu.
 
To oczywiście uproszczony przykład, ale bardzo obrazowy. Zatem kluczowym rozwiązaniem jest dotarcie do osób, które specjalizują się lub mają doświadczenie z konkretnym rodzajem niepełnosprawności. Doświadczenie zaś oszczędza nam poszukiwania przetestowanych już rozwiązań, o których nawet nie mamy pojęcia.
 
Zapewniam Was niemal na każdy problem znalazł się już jakiś sposób, który ułatwi nam życie. Korzystajmy z tego i nie utrudniajmy sobie życia!!
 
Temat jest bardzo rozbudowany i rozwinę w kolejnych postach. Do zobaczenia 😊

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza