poniedziałek, 11 stycznia 2021

Sny…

 


Każdy z nas je miewa i niewątpliwie niejeden z nich zmusił do szczególnych rozmyślań. Doszukujemy się ich znaczeń, takich osobistych proroctw dotyczących naszego życia.

 

Senne historie, które powstają przy naszym udziale często są bardzo realistyczne, zahaczają o prawdziwe życie. Nic dziwnego, że nawet psycholodzy z Freudem na czele zaglądali do głowy pacjentów. Tłumaczyli je szamani na przełomie dziejów ludzkości.

 

Czasem piękne, czasem niepokojące, na pograniczu fantazji, wzbudzające uśmiech lub strach. Mgliste odbicie prywatnych oczekiwań, obaw, marzeń…


Podobno śnimy, gdy wchodzimy w fazę REM. Dlaczego tylko niektóre z nich pamiętamy? Może zależy to od wybudzenia, a może tylko niektóre zwracają uwagę psychiki na tyle, że zostawiają ślad w pamięci.

 

Zdarzyły mi się sny, które pozostały ze mną na zawsze. Jeden stał się tematem krótkiego rozdziału tekstu, który spoczął na dnie w mojej szułladzie.

 

„Proroczy sen

Nastoletnie lata - czas, w którym żyłem szybko, chwytając łapczywie najdrobniejszą chwilę młodości, jak gdybym podświadomie czuł, iż w mojej biografii pisana jest głęboka zmiana. Doskonale pamiętam zduszony okrzyk przerażenia wyrywany z gardła wczesnym rankiem. Nie demoniczne sceny wyzwoliły strach a sen, że leżę bezwładnie w swoim łóżku nie mogąc wykonać najmniejszego ruchu. Budząc się mokry od zimnego potu myślałem z ulgą:

"Jakie szczęście że to tylko sen!!"

Powtórzył się jeszcze kilka miesięcy później. Zbieg okoliczności? A może ostrzeżenie z niebios, którego niestety nie zrozumiałem? Czyżby nam wszystkim było coś z góry pisane nawet, jeśli wolna wola oraz uczynki pozwalają nieco zmienić ogólny zarys księgi życia? A może nasze życie to inwencja twórcza Boga, który układała puzzle każdego losu wymyślając wzór wedle cząstki, jaką w tej chwili trzyma w dłoni? Czasem malunek jest już czytelny, widać perspektywę dalszej części i właśnie wtedy postanawia zmienić cały obraz. Dobrze, gdy nadal jest to piękny, w pełni harmonijny widok a nie "Picasso", którego pędzel tworzy arcydzieło doskonałego chaosu.”

 

Życzę wszystkim by sny wywoływały tylko uśmiech i pozytywną tęsknotę!! Dobranoc WSZYSTKIM sennym podróżnikom😊

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza