środa, 6 stycznia 2021

Rehabilitacja

 

Kiedy dotyka nas niepełnosprawność świat wokół nagle staje się niedostępny, najeżony barierami, których do tej pory nawet nie zauważaliśmy.

Największa bariera tworzy się w umyśle i to ją trzeba pokonać w pierwszej kolejności, możliwie jak najszybciej. Zmiany jakie przynosi życie osoby z niepełnosprawnością wydają się wydają końcem życia. Wydają się i to jest najlepsze słowo dla tego stanu!

Przywrócenie mobilności od pierwszej chwili otwiera wiele możliwości. Dostosowanie otoczenia pozwala przywrócić samodzielność w wielu najbardziej istotnych dla codziennego życia aspektach. Toaleta, kuchnia i pomieszczenia dzienne powinny być funkcjonalne, gotowe do przyjęcia kilku rozwiązań - indywidualnie dostosowanych.

1. Sposób poruszania się dostosowany do obecnych potrzeb. Kule, balkonik, wózek – manualny (zwykły bądź aktywny), elektryczny (wyposażony w niezbędne systemy)
2. Mieszkanie bez progów do wszystkich pomieszczeń, brak dywanów, jeśli zachodzi taka potrzeba, uchwyty w przy toalecie, umywalce i pod prysznicem. Obowiązkowa i niezwykle istotna wydaje się możliwość swobodnego wyjścia z domu – podjazd, winda, platforma jezdna. Dom, mieszkanie nie może być „więzieniem”!!!

Obydwa tematy potrzebują szerszego rozwinięcia, więc kolejne artykuły rozwiną zagadnienia i pozwolą odpowiedzieć na istotniejsze pytania.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza