piątek, 22 listopada 2013

Na prośbę



Witam
Ponieważ w ostatnim poście pisałem o czyszczeniu komputera, którym zainteresowało się parę osób postaram się w miarę wyczerpująco napisać jak zrobić to najprościej. Jeśli tylko zechcecie poświęcić chwilkę Wasze systemy też troszkę schudną i przyspieszą.
Aby przystąpić do czyszczenia będą potrzebne nam cztery programy, które będziemy używać w odpowiedniej kolejności. Postaram się każdy proces opisać w osobnych postach. Każdy z tych programów jest darmowy i ogólnie dostępny w internecie. Nie zrażajcie się i nie bójcie, bo margines błędu jest bardzo znikomy i każdy proces można odwrócić w łatwy sposób z kopii zapasowej. Podaję te opcje, w których nie zagłębiamy się w procesy, które musimy robić z większą informatyczną świadomością.
1.       Pobieramy pierwszy program z linku, który podaję poniżej. Instalacja standardowa na zasadzie „akceptuję, dalej, dalej… instaluj” . Pierwsza porada przy instalacji każdego z tych programów- odznaczamy instalację darmowego MCAfee, bo nie jest nam potrzebny.
Po instalacji program odpalamy go z ikonki utworzonej na pulpicie komputera. Na pierwszym ekranie w zakładce „Programy” wyświetli nam się lista programów, które były lub są zainstalowane na komputerze, a które pozostawiły jakieś wpisy do rejestru.
a.       zaznaczamy te, które mamy pewność, że są już odinstalowane Kolejne programy i tak usuną to, co zbędne automatycznie.Jeśli nie mamy pewności, że któryś jest jeszcze w użyciu komputera, nieodinstalowany to zostawiamy go bez usuwania. Kolejne programy i tak usuną to, co zbędne automatycznie.
b.      Przechodzimy do drugiej zakładki „Autostart” gdzie jest lista uruchamianych programów podczas startu komputera. Zaznaczamy te, które już wiemy, że nie muszą się uruchamiać automatycznie przy włączaniu komputera i klikamy w dolnym prawym rogu okienka „Usuń zaznaczone”.. Ta opcja przyspieszy uruchamianie naszego sprzętu. Jeśli nie jesteśmy pewni czy jakiś program musi być uruchamiany od razu to pozostawiamy go bez interwencji. Kolejne programy i tak zasugerują nam wyłączenie automatycznie tego, co zbędne.
c.       W kolejnej zakładce „Odinstaluj” mamy listę programów zainstalowanych na komputerze. Jeśli któryś z nich jest nam zbędny lub zainstalował się przypadkiem przy instalacji innych darmowych programów „np. McAfee wspomniany wyżej” zaznaczamy i klikamy w prawym dolnym rogu okienka „Odinstaluj”. Program zostanie odinstalowany przy kolejnym uruchomieniu systemu. Jak zawsze, jeśli nie jesteśmy pewni czy dany program jeszcze używamy lub jest nam zbędny to zostawiamy w spokoju.
Resztę zakładek zostawiamy dla bardziej wtajemniczonych użytkowników komputera, aby nie usunąć czegoś, co system lub programy używają podczas pracy. Ja się zagłębiałem dalej, ale nie polecam dla bezpieczeństwa. Zamykamy program- pierwsze czyszczenie mamy już z głowy :)
Kolejny krok omówię w następnym poście :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz